Wrastające paznokcie

Zmiany patologiczne w obrębie płytki paznokciowej są często przyczyną dolegliwości o charakterze estetycznym. Jednak zespół chorobowy zwany paznokciem wrastającym (unguis incarnatus onychocryptosis) jest chorobą, która daje czasem bardzo silne dolegliwości bólowe.

Paznokcie składają się z substancji rogowej (keratyny), która wyrasta z łożyska paznokcia. Podczas gdy skóra wyłuszcza obumarłe komórki naskórka, w przypadku paznokci martwe warstwy rogowe przesuwają się wzajemnie. Jeżeli podczas tego procesu wystąpią urazy mechaniczne, choroba, niedobór substancji potrzebnych do wzrostu czy też nieprawidłowe przycinanie, paznokcie ulegają różnorakim deformacjom, w tym wrastaniu w wal okołopaznokciowy. Normalnie paznokieć rośnie prosto, w przypadku wrastania rogi paznokcia wbijają sie w miękka tkankę powodując bolesne podrażnienia aż do zapalenia wału. Najczęściej problem ten dotyczy dużego palca stopy. Ryzyko choroby wzrasta w przypadku urazów palucha i noszeniu źle dopasowanego obuwia. Jako czynnik ryzyka należy również wymienić nadwagę, która może dotyczyć kobiet w okresie ciąży.

Bardzo ważnym elementem leczenia jest w przypadku rany przy wrastającym paznokciu pobranie materiału do badania, gdyż wydobywająca się krwawo-ropna wydzielina jest bakteryjnym materiałem zakaźnym zarówno dla samego pacjenta, jak i jego otoczenia. Nie należy wtedy korzystać z basenów oraz trzeba zachować szczególną ostrożność w trakcie pielęgnacji, by nie narazić na przykład domowników na zarażenie!

Najczęściej stosowana metodą przez lekarzy chirurgów jest zerwanie płytki paznokciowej. Jest to jednak metoda bardzo bolesna i często nieprzynosząca zadawalającego efektu terapeutycznego. Paznokieć po zerwaniu może wrastać ponownie. Przy niewielkim wrastaniu wystarczy tamponada stosowana w celu odizolowania wału od płytki za pomocą gazika flizelinowego nasączonego płynem bakteriobójczym. Można zastosować także Rurki Sulci Protektor z tworzywa sztucznego, które chronią wał paznokciowy przed uciskiem.

Najnowszym wynalazkiem niemieckiej podologii są klamry drutowe VHO OSTHOLD. Są wykonane z cienkiego drutu, który jest wykorzystywany w elementach doginanych aparatów ortodontycznych. Klamrę osadza sie z obu stron paznokcia. Warto zaznaczyć, że jest to zabieg praktycznie bezbolesny nawet w przypadku juz zaistniałego stanu zapalnego. Klamry te z powodzeniem mogą być zakładane zarówno w przypadku łagodnego wrastania jak i w ciężkich przypadkach w celu zapobiegania operacjom. Zabieg nałożenia klamry VHO OSTHOLD może przeprowadzać WYŁĄCZNIE specjalista pielęgnacji stóp legitymujący się licencją uprawniającą do wykonywania zabiegu. Z założoną klamrą należy pojawiać się w gabinecie do kontroli.

« Powrót do listy zabiegów

Kontakt

ul. Grunwaldzka 11B
34-500 Zakopane
tel.: 600 801 792

Promocje

MAJ :) LASEROWY PEELING WĘGLOWY 99 ZŁ