Usuwanie brodawek i kurzajek

Kurzajki, zwane inaczej brodawkami wirusowymi, to zmiany skórne spowodowane wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus ten przenoszony jest przez kontakt z naskórkiem. Kurzajki najczęściej umiejscawiają się na stopach i dłoniach, choć mogą zostać przeniesione na inne części ciała. Dokładne przyczyny ich powstania nie są znane, jednak najczęściej wskazuje się osłabioną odporność organizmu sprzyjającą zagnieżdżeniu się wirusa HPV, a także skaleczenia, otarcia i pęknięcia, które mogą przyczynić się do powstania sprzyjających dla rozwoju wirusa warunków.

Brodawki mają postać bladych, lekkich, patologicznych wybrzuszeń na podeszwie stóp. Mają charakterystyczny grudkowaty kształt, przypominający powierzchnię kalafiora. Mają twarde krawędzie zewnętrzne, czasem również małe ciemne plamki pośrodku zmienionego obszaru. Najczęściej umiejscowione są na śródstopiu, na pięcie lub na dolnej części palców stóp. Poprzez swoje położenie narażone są na ucisk w trakcie chodzenia, co może być źródłem dyskomfortu – od szczypania aż po silny ból. Zdarza się, że ulegają też stanom zapalnym, co może być niebezpieczne dla ogólnego zdrowia!

W przypadku zarażenia się kurzajkami trzeba mieć na uwadze zakaźność! Należy zrezygnować z korzystania z basenu czy sauny oraz podjąć kroki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa na przykład w domu, poprzez odpowiednią higienę czy też niepożyczanie od innych obuwia.

Najlepszym sposobem pozbycia się kurzajek jest ich usunięcie w gabinecie podologicznym, gdyż proponowane w aptekach preparaty są skuteczne przy bardzo małych kurzajkach, przy czym nie można ich używać bez kontroli lekarskiej, a kuracja taka może trwać bardzo długo. Zabieg usunięcia brodawek polega na nałożeniu na zmianę specjalnego preparatu powodującego niekorzystne dla wirusa warunki rozwoju. Jego działanie spowoduje stopniowe usuwanie zainfekowanych komórek. Czas terapii jest uzależniony od konkretnego pacjenta. Kurzajki muszą być usuwane stopniowo, co wiąże się z kilkoma lub nawet kilkunastoma wizytami. Pacjent musi po zabiegu pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji miejsca chorobowo zmienionego. W zależności od zabiegu należy umówić się na wizytę kontrolną w terminie od tygodnia do kilku tygodni po zabiegu.

« Powrót do listy zabiegów

Kontakt

ul. Grunwaldzka 11B
34-500 Zakopane
tel.: 600 801 792

Promocje

MAJ :) LASEROWY PEELING WĘGLOWY 99 ZŁ